  • ADF4002BRUZ-RL
ADF4002BRUZ-RL
advertisement
Manufacturer No:
ADF4002BRUZ-RL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADF4002BRUZ-RL
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ADF4002BRUZ-RL
Description:
3V Clock/Frequency Synthesizer (RF), Phase Detector 400MHz ADF4002 Clock Generators 16 Pins 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) 16 Terminals Surface Mount 2.7V~3.3V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
ADF4002BRUZ-RL Overview
In order to package it as a clock IC, the Tape & Reel (TR) package is used. The 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package embeds this Clock PLL. This clock generator ic can sustain 260 degrees of temperature during reflowing. 16 terminations can be found in frequency synthesizer. A voltage of 3V should be applied to this electronic frequency generator. A clock generator's input is called CMOS, TTL and it is designed as the input for this clock generator. 400MHz is the maximal value for normal operation. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. A maximum voltage of 2.7V should be used for this frequency generator for safety reasons. There are 2.7V~3.3V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. It's compatible with Clock logic levels. It has been classified as a Clock/Frequency Synthesizer (RF), Phase Detector electronic part, which means that it is a semiconductor. It is a 16-bit IC that is designed for microprocessors specifically. These related electrical parts are available for the base part number ADF4002. There are 16 pins on the frequency generator that are available for use. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3V. The device is usually classified as a type of PLL or Frequency Synthesis Circuits device. Clock PLL is facilitated with 1 signal outputs to magnify output frequency as high as possible. For the clock time generator to function properly, 5mA of supply current must be provided. There should be a maximum supply current of 6mA for this time clock generator.
ADF4002BRUZ-RL Features
Available in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 3V
ADF4002BRUZ-RL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADF4002BRUZ-RL Clock Generators applications.
  • DVD recorders
  • Mobile telephones
  • High-speed optical transport network (OTN)
  • Clock generation systems
  • Televisions
  • Microwave backhaul IF
  • Camera systems
  • Digital switching systems
  • Aerospace and defense
  • Radiotelephones
Step5Bar-code shipping tag
ADF4002BRUZ-RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Clock/Frequency Synthesizer (RF), Phase Detector
  • Subcategory
    PLL or Frequency Synthesis Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.3V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADF4002
  • Output
    Clock
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Power Supplies
    3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Frequency (Max)
    400MHz
  • Supply Current-Max (Isup)
    6mA
  • Input
    CMOS, TTL
  • Ratio - Input:Output
    2:1
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    Yes/No
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm