  • URS1H222MRD
URS1H222MRD
advertisement
Manufacturer No:
URS1H222MRD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-URS1H222MRD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
URS 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.75A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2711
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
URS1H222MRD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    URS
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.3mA
  • Ripple Current
    1.75A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.75A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.0125A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    20mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm