  • 35YXG680MEFCGC16X16
35YXG680MEFCGC16X16
advertisement
Manufacturer No:
35YXG680MEFCGC16X16
HK JDW NO:
683-35YXG680MEFCGC16X16
Description:
YXG 680μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.1A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
35YXG680MEFCGC16X16
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    680μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.238mA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    42mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.067A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.94A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    16mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C