  • 16ZLH220MEFC6.3X11
16ZLH220MEFC6.3X11
advertisement
Manufacturer No:
16ZLH220MEFC6.3X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16ZLH220MEFC6.3X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ZLH 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 540mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 28767
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
16ZLH220MEFC6.3X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    94mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    540mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    540mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZLH
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    540mA