  • 25YXJ470M10X12.5
25YXJ470M10X12.5
advertisement
Manufacturer No:
25YXJ470M10X12.5
HK JDW NO:
683-25YXJ470M10X12.5
Datasheet:
25YXJ470M10X12.5
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
25YXJ470M10X12.5
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXJ
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    865mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    80mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    648.75mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    865mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm