  • LLS2W101MELA
LLS2W101MELA
advertisement
Manufacturer No:
LLS2W101MELA
HK JDW NO:
555-LLS2W101MELA
Datasheet:
LLS2W101MELA
Purchasing and Inquiry
LLS2W101MELA Overview
A full charge means 1.3871A @ 50kHz ripple current.It is 970mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.You should keep the height of the seat (Max) below 0.984 25.00mm.A 0.2 % dissipation factor is used.The capacitor operates at a voltage of 450V - Rated DC.This capacitor operates from a voltage - Rated AC of 450V.High efficiency requires the operating temperature to be -25°C~85°C.
LLS2W101MELA Features
the ripple current is 1.3871A @ 50kHz.
the ripple current is 970mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.2 %
voltage - Rated DC of 450V
an operating temperature of -25°C~85°C
LLS2W101MELA Applications
There are a lot of Nichicon LLS2W101MELA applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Standard and switched mode power supplies
  • Telecommunication
  • Computer motherboards
  • Frequency converters
  • Computer
  • Energy storage in pulse systems
  • Uninterruptible power supplies
  • Smoothing and filtering applications
  • Power supplies
  • Industrial systems
Step5Bar-code shipping tag
LLS2W101MELA
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    630μA
  • Ripple Current
    970mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    970mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3871A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Hole Diameter
    2 mm
  • Ripple Current (AC)
    970mA
  • Diameter
    25mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm