  • UWX1E101MCL1GB
UWX1E101MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWX1E101MCL1GB
HK JDW NO:
555-UWX1E101MCL1GB
Datasheet:
UWX1E101MCL1GB
Purchasing and Inquiry
UWX1E101MCL1GB Overview
Full charge should result in a ripple current of 165mA @ 10kHz.It is 110mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Sitting height (Max) should not exceed 0.213 5.40mm.Based on a dissipation factor of 0.14 %, it operates.Rated DC voltage is 25V for this capacitor.For high efficiency, the operating temperature should be -40°C~85°C.
UWX1E101MCL1GB Features
the ripple current is 165mA @ 10kHz.
the ripple current is 110mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.14 %
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -40°C~85°C
UWX1E101MCL1GB Applications
There are a lot of Nichicon UWX1E101MCL1GB applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Telecommunication
  • Energy storage in pulse systems
  • Computer
  • Power supplies
  • Industrial systems
  • Standard and switched mode power supplies
  • Uninterruptible power supplies
  • Smoothing and filtering applications
  • Computer motherboards
  • Frequency converters
Step5Bar-code shipping tag
UWX1E101MCL1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    4.535924g
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2.3mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    110mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    110mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    165mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Ripple Current (AC)
    110mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm