  • UWX1C101MCL1GB
UWX1C101MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWX1C101MCL1GB
HK JDW NO:
555-UWX1C101MCL1GB
Datasheet:
UWX1C101MCL1GB
Purchasing and Inquiry
UWX1C101MCL1GB Overview
Ripple current at full charge is 129mA @ 10kHz.The ripple current at the lowest charge is 86mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.213 5.40mm (Max).There is a dissipation factor of 0.16 %.A voltage of 16V DC operates this capacitor.The capacitor operates at a voltage of 16V volts.It is recommended to maintain the operating temperature at -40°C~85°C in order to maximize efficiency.
UWX1C101MCL1GB Features
the ripple current is 129mA @ 10kHz.
the ripple current is 86mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.16 %
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -40°C~85°C
UWX1C101MCL1GB Applications
There are a lot of Nichicon UWX1C101MCL1GB applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Industrial systems
  • Energy storage in pulse systems
  • Frequency converters
  • Telecommunication
  • Standard and switched mode power supplies
  • Computer
  • Power supplies
  • Uninterruptible power supplies
  • Computer motherboards
  • Smoothing and filtering applications
Step5Bar-code shipping tag
UWX1C101MCL1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Lead Pitch
    2.2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    86mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    86mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    129mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Ripple Current (AC)
    86mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm