  • B41889A4108M008
B41889A4108M008
advertisement
Manufacturer No:
B41889A4108M008
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B41889A4108M008
Description:
1mF Capacitor 20% 2A 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41889A4108M008
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    270mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.48mA
  • Ripple Current
    2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Diameter
    10mm
  • Length
    16mm