  • EEU-EB2V101
EEU-EB2V101
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EB2V101
HK JDW NO:
590-EEU-EB2V101
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-EB2V101
Description:
Cap Aluminum Lytic 100uF 350V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 970mA 5000h 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EB2V101
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    9.071847g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    EB
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    350V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    970mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    485mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    970mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    18mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm