  • EKZN630ELL390MF11D
EKZN630ELL390MF11D
advertisement
Manufacturer No:
EKZN630ELL390MF11D
HK JDW NO:
856-EKZN630ELL390MF11D
Description:
KZN 39μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 420mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3249
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKZN630ELL390MF11D
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    KZN
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    420mA
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    240mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    168mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    420mA @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm