  • EGPA350ELL182MK40S
EGPA350ELL182MK40S
advertisement
Manufacturer No:
EGPA350ELL182MK40S
HK JDW NO:
856-EGPA350ELL182MK40S
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35Volts 1800uF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EGPA350ELL182MK40S
    Radial, Can
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2012
  • Series
    GPA
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    3.34A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.004A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.34A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm