  • UWT1V101MCL1GS
UWT1V101MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWT1V101MCL1GS
HK JDW NO:
555-UWT1V101MCL1GS
Datasheet:
UWT1V101MCL1GS
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWT1V101MCL1GS
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.2mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    84mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    84mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    126mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Ripple Current (AC)
    84mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm
  • Length
    7.7mm