  • UUX1H101MNL1GS
UUX1H101MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUX1H101MNL1GS
HK JDW NO:
555-UUX1H101MNL1GS
Datasheet:
UUX1H101MNL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 50volts 100uF 105c
Step5Bar-code shipping tag
UUX1H101MNL1GS
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    4.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    1.1 mm
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    150μA
  • Ripple Current
    310mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    310mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    403mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Ripple Current (AC)
    310mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.9mm
  • Width
    10.3mm