  • UCW1H101MNL1GS
UCW1H101MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCW1H101MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCW1H101MNL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCW1H101MNL1GS
Purchasing and Inquiry
UCW1H101MNL1GS Overview
At full charge, the ripple current is 350mA @ 100kHz.During the lowest charge, ripple current is 175mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.394 10.00mm (Max).The capacitor operates from 50V DC voltage.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -25°C~105°C.
UCW1H101MNL1GS Features
the ripple current is 350mA @ 100kHz.
the ripple current is 175mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -25°C~105°C
UCW1H101MNL1GS Applications
There are a lot of Nichicon UCW1H101MNL1GS applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Energy storage in pulse systems
  • Frequency converters
  • Uninterruptible power supplies
  • Smoothing and filtering applications
  • Industrial systems
  • Telecommunication
  • Computer motherboards
  • Standard and switched mode power supplies
  • Computer
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
UCW1H101MNL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    UCW
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    50μA
  • Ripple Current
    175mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    530mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    175mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    350mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    350mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm