  • UHE1H331MPD
UHE1H331MPD
advertisement
Manufacturer No:
UHE1H331MPD
HK JDW NO:
555-UHE1H331MPD
Datasheet:
UHE1H331MPD
Description:
UHE 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3312
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UHE1H331MPD
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    220mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    165μA
  • Ripple Current
    1.44A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.10
  • Impedance
    55mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.008A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.44A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm