  • UBT2V4R7MPD1TD
UBT2V4R7MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UBT2V4R7MPD1TD
HK JDW NO:
555-UBT2V4R7MPD1TD
Description:
UBT 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 53mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4405
Step5Bar-code shipping tag
UBT2V4R7MPD1TD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UBT
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.1658mA
  • Ripple Current
    53mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    53mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    95.4mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm