  • B41505A9158M
B41505A9158M
advertisement
Manufacturer No:
B41505A9158M
HK JDW NO:
769-B41505A9158M
Package:
Radial
Datasheet:
B41505A9158M
Description:
1.5mF Capacitor 20% 1.9A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41505A9158M
  • Diameter
    30mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    42.0116mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1.5mF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    66mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    1.9A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    70mOhm