  • LGJ2D471MELC
LGJ2D471MELC
advertisement
Manufacturer No:
LGJ2D471MELC
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LGJ2D471MELC
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LGJ 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.41A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGJ2D471MELC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LGJ
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    200V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    910μA
  • Ripple Current
    1.41A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.41A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.115A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm