  • UBT2D470MHD8
UBT2D470MHD8
advertisement
Manufacturer No:
UBT2D470MHD8
HK JDW NO:
555-UBT2D470MHD8
Datasheet:
UBT2D470MHD8
Description:
UBT 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 204mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 599
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UBT2D470MHD8
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    204mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    306mA @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    200V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    100μA
  • Ripple Current
    204mA