  • ALF20C681EB250
ALF20C681EB250
advertisement
Manufacturer No:
ALF20C681EB250
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALF20C681EB250
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
ALF20 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALF20C681EB250
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Press-Fit
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALF20
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    680μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    187mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    144mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.79A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.56A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm