  • ISPPAC-CLK5520V-01TN100I
ISPPAC-CLK5520V-01TN100I
advertisement
Manufacturer No:
ISPPAC-CLK5520V-01TN100I
HK JDW NO:
477-ISPPAC-CLK5520V-01TN100I
Package:
100-LQFP
Description:
3.3V 320MHz ISPPAC-CLK5520 Clock Generators ispClock? Series 100 Pins 100-LQFP 100 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tray
Purchasing and Inquiry
ISPPAC-CLK5520V-01TN100I Overview
As a clock IC, PLLs is packaged using the Tray method. As part of the 100-LQFP package, this clock generator is embedded. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. In it, there are 100 terminations to be found. Basically, a voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL is designed as this clock generator's input. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. An up to 320MHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. 3.6V would be the maximum supply voltage for this clock generator. There should be a voltage supply above 3V for this frequency generator in order to ensure its safety. There are 3V~3.6V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. There are several logic levels in HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL logic that can be used with this clock generator. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 100-bits in si100e. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number ISPPAC-CLK5520. PF synthesizers is equipped with 100 pins. This time clock generator can handle a voltage of 3.3V as its supply voltage. As a result, it is commonly classified as a type of Clock Drivers clock PLL. There are a number of electronic parts in the ispClock? series, including this one. Low timing skew is offered by this RF synthesizer at maximum 0.05 ns. When searching for parts belonging to the 5500 family, similar electric components can be found. Logic circuits that use PLL BASED CLOCK DRIVER logic are composed of this analog clock generator.
ISPPAC-CLK5520V-01TN100I Features
Available in the 100-LQFP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
ISPPAC-CLK5520V-01TN100I Applications
  • Electronic equipment
  • Pulsed digital systems
  • Deep space exploration
  • Cellular/4G
  • Wireless base station for LTE, LTE-advanced
  • Smartphones
  • Electronic countermeasures
  • MRI
  • Threshold extension
  • VSAT (Small Ground Satellite Station)
Step5Bar-code shipping tag
ISPPAC-CLK5520V-01TN100I
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Number of Terminations
    100
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ISPPAC-CLK5520
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Nominal Supply Current
    150mA
  • Frequency (Max)
    320MHz
  • Family
    5500
  • Ratio - Input:Output
    2:20
  • Logic IC Type
    PLL BASED CLOCK DRIVER
  • Differential - Input:Output
    Yes/Yes
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • fmax-Min
    320 MHz