  • ISPPAC-CLK5312S-01TN48I
ISPPAC-CLK5312S-01TN48I
advertisement
Manufacturer No:
ISPPAC-CLK5312S-01TN48I
HK JDW NO:
477-ISPPAC-CLK5312S-01TN48I
Package:
48-LQFP
Description:
3.3V Clock Generator, Fanout Distribution, Zero Delay Buffer 267MHz ISPPAC-CLK53 Clock Generators ispClock? Series 48 Pins 48-LQFP 48 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tray
Purchasing and Inquiry
ISPPAC-CLK5312S-01TN48I Overview
As a clock IC, it uses the Tray package. A Clock PLL is included with the 48-LQFP package. In the reflowing process, this clock generator ic is able to maintain a maximum temperature of 260. There are 48 terminations found in this file. Clock generator ics require a voltage of 3.3V. This Clock PLL will be fed by HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL as its input. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. 267MHz is the maximal value for normal operation. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. The maximum voltage this clock PLL can handle is 3.6V. There should be a voltage supply above 3V for this frequency generator in order to ensure its safety. There are 3V~3.6V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on the test statistics, an ambient temperature of -40°C~85°C should be set. The RF synthesizer is compatible with eHSTL, HSTL, LVCMOS, LVTTL, SSTL logic levels. This electronic component is usually classified as a Clock Generator, Fanout Distribution, Zero Delay Buffer component. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 48-bit output. According to the base part number ISPPAC-CLK53, its related parts can be found. There is a 48 pin that is available on the frequency synthesizers. Electronic frequency generator can handle voltages up to 3.3V. As a result, it is commonly classified as a type of Clock Drivers clock PLL. A member of the ispClock? series, this electronic component is made of plastic.
ISPPAC-CLK5312S-01TN48I Features
Available in the 48-LQFP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
ISPPAC-CLK5312S-01TN48I Applications
  • Ports
  • Multiplexing communication
  • Closed circuit systems
  • Digital switching systems
  • Automatic control system test
  • 1 Gigabit Ethernet
  • Tracking filters
  • Coherent detection of the signal
  • Multi-function printers
  • Wi-Fi routers
Step5Bar-code shipping tag
ISPPAC-CLK5312S-01TN48I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispClock™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock Generator, Fanout Distribution, Zero Delay Buffer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ISPPAC-CLK53
  • Output
    eHSTL, HSTL, LVCMOS, LVTTL, SSTL
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    150mA
  • Frequency (Max)
    267MHz
  • Input
    HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL
  • Ratio - Input:Output
    2:12
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    Yes/No
  • fmax-Min
    267 MHz
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm