  • ISPPAC-CLK5610AV-01T48C
ISPPAC-CLK5610AV-01T48C
advertisement
Manufacturer No:
ISPPAC-CLK5610AV-01T48C
HK JDW NO:
477-ISPPAC-CLK5610AV-01T48C
Package:
48-LQFP
Description:
3.3V 400MHz ISPPAC-CLK5610A Clock Generators ispClock? Series 48 Pins 48-LQFP 48 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tray
Purchasing and Inquiry
ISPPAC-CLK5610AV-01T48C Overview
As a clock IC, PLLs is packaged using the Tray method. The 48-LQFP package contains this clock generator. This clock generator will sustain a maximum temperature of 240 when reflown. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 48 terminations. To operate this time clock generator, 3.3V voltage should be applied. This Clock PLL will be fed by HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL as its input. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 400MHz. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. Clock generators can take up to 3.6V of power as a maximum supply voltageFor safety reasons, this frequency synthesizer should have a voltage supply above 3V. Clock generator ic works with 3V~3.6V. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. A frequency synthesizer which is compatible with the EHSTL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL logic levels is presented here. The clock-generating IC is a 48-bit device designed specifically for microprocessors. According to the base part number, its related parts can be founded. There are a number of 48 pins that are available on the clock generators. In general, this clock PLL is considered a Clock Drivers device. This clock generator is a member of ispClock? series. Low timing skew is provided by this analog clock generator at maximum 0.05 ns. If you search for the 5600 family of parts, you will be able to find similar electrical parts. PLL BASED CLOCK DRIVER logic circuits are primarily constructed using this time clock generator.
ISPPAC-CLK5610AV-01T48C Features
Available in the 48-LQFP
Supply voltage of 3.3V
ISPPAC-CLK5610AV-01T48C Applications
  • 1 Gigabit Ethernet
  • Radio receivers
  • Reference signals to RF systems
  • Smartphones
  • Antenna automatic tracking
  • Local oscillator source in receiver
  • Jitter reduction
  • VSAT (Small Ground Satellite Station)
  • Threshold extension
  • Microprocessor clock multipliers
Step5Bar-code shipping tag
ISPPAC-CLK5610AV-01T48C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispClock™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPPAC-CLK5610A
  • Output
    EHSTL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    400MHz
  • Family
    5600
  • Input
    HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL
  • Ratio - Input:Output
    1:10
  • Logic IC Type
    PLL BASED CLOCK DRIVER
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    Yes/Yes
  • Propagation Delay (tpd)
    8.8 ns
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • fmax-Min
    400 MHz
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.05 ns
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm