  • ISPPAC-CLK5620AV-01TN100I
ISPPAC-CLK5620AV-01TN100I
advertisement
Manufacturer No:
ISPPAC-CLK5620AV-01TN100I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPPAC-CLK5620AV-01TN100I
Package:
100-LQFP
Description:
3.3V 400MHz ISPPAC-CLK5620A Clock Generators ispClock? Series 100 Pins 100-LQFP 100 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tray
Purchasing and Inquiry
ISPPAC-CLK5620AV-01TN100I Overview
The Tray method is used for packaging clock ICs. The 100-LQFP package embeds this Clock PLL. This clock generator ic can sustain a maximum temperature of 260 during reflowing. 100 terminations can be found in frequency synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 3.3V. This clock generator receives its inputs from HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL, which is designed to be the clock source. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 400MHz Max. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. This clock generator would require a maximum supply voltage of 3.6V. Safety considerations dictate that the supply voltage for this frequency synthesizer should be greater than 3V. There are 3V~3.6V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. By calculating the test statistics, -40°C~85°C is the appropriate ambient temperature. This is a clock generator compatible with EHSTL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL logic levels. This clock-generating IC is a 100-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number, its related parts can be founded. There are 100 pins on the frequency generator that are available for use. RF synthesizers can handle a voltage of 3.3V as the supply voltage. The device is usually classified as a type of Clock Drivers device. There are a number of electronic parts in the ispClock? series, including this one. The output frequency is magnified as high as possible with 20 signal outputs. This clock generator offers low timing skew at 0.05 ns Max. You can find similar electronic components by searching for the 5600 family. The PLL BASED CLOCK DRIVER logic circuits primarily use this clock device. High efficiency is achieved when operating at a frequency of 20MHz.
ISPPAC-CLK5620AV-01TN100I Features
Available in the 100-LQFP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
ISPPAC-CLK5620AV-01TN100I Applications
  • Test and instrumentation equipment
  • Bluetooth receivers
  • Medical equipment
  • Automatic control
  • Bit synchronization
  • Clock recovery
  • CPUs
  • Cellular/4G
  • Coherent carrier tracking
  • MRI
Step5Bar-code shipping tag
ISPPAC-CLK5620AV-01TN100I
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ISPPAC-CLK5620A
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    20
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    7mA
  • Frequency (Max)
    400MHz
  • Family
    5600
  • Input
    HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL
  • Ratio - Input:Output
    2:20
  • Logic IC Type
    PLL BASED CLOCK DRIVER
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    Yes/Yes
  • Propagation Delay (tpd)
    8.8 ns
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • fmax-Min
    400 MHz