  • ISPPAC-CLK5610AV-01TN48I
ISPPAC-CLK5610AV-01TN48I
advertisement
Manufacturer No:
ISPPAC-CLK5610AV-01TN48I
HK JDW NO:
477-ISPPAC-CLK5610AV-01TN48I
Package:
48-LQFP
Description:
3.3V 400MHz ISPPAC-CLK5610A Clock Generators ispClock? Series 48 Pins 48-LQFP 48 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tray
Purchasing and Inquiry
ISPPAC-CLK5610AV-01TN48I Overview
Clock generator is packaged in the way of Tray. As part of the 48-LQFP package, this clock generator is embedded. This clock generator ic can sustain a maximum temperature of 260 during reflowing. In it, there are 48 terminations to be found. The clock generator ic should be grounded with a voltage of 3.3V. As the Clock PLL's input, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL is designed to be used in order to generate the clock signal. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. The frequency generator has a maximum frequency of 400MHz. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. This clock generator would require a maximum supply voltage of 3.6V. Keeping the supply voltage for this frequency synthesizer above 3V is recommended for safety reasons. Clock generator ic works with 3V~3.6V. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. The frequency synthesizer in this product is compatible with all levels of EHSTL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL logic. This clock-generating IC is a 48-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number, its related parts can be founded. PF synthesizers is equipped with 48 pins. In terms of the supply voltage, PLL clock can handle 3.3V volts. This clock generator can be classified as a kind of Clock Drivers in general. ispClock? series electronic parts are included in this product. Clock PLL is configured with 10 output. As a result of this digital clock generator, there is a low timing skew at 0.05 ns max. A search for the 5600 family will yield similar electronic components. PLL BASED CLOCK DRIVER logic circuits are primarily constructed using this time clock generator. At a frequency of 10MHz, the system can achieve high efficiency.
ISPPAC-CLK5610AV-01TN48I Features
Available in the 48-LQFP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
ISPPAC-CLK5610AV-01TN48I Applications
  • Frequency Modulation (FM) stereo decoders
  • Frequency shifting decodes
  • FM demodulation networks for FM operations
  • Telecommunication systems
  • Pagers
  • Digital switching systems
  • Closed circuit systems
  • Peripheral devices
  • Signal modulation and demodulation
  • Coherent detection of the signal
Step5Bar-code shipping tag
ISPPAC-CLK5610AV-01TN48I
    Select All
  • Logic IC Type
    PLL BASED CLOCK DRIVER
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    Yes/Yes
  • Propagation Delay (tpd)
    8.8 ns
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • fmax-Min
    400 MHz
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.05 ns
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    48
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ISPPAC-CLK5610A
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    10
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    7mA
  • Frequency (Max)
    400MHz