  • ISPPAC-CLK5308S-01T48I
ISPPAC-CLK5308S-01T48I
advertisement
Manufacturer No:
ISPPAC-CLK5308S-01T48I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPPAC-CLK5308S-01T48I
Package:
48-LQFP
Description:
3.3V Clock Generator, Fanout Distribution, Zero Delay Buffer 267MHz ISPPAC-CLK53 Clock Generators ispClock? Series 48 Pins 48-LQFP 48 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tray
Purchasing and Inquiry
ISPPAC-CLK5308S-01T48I Overview
A clock integrated circuit is packaged in a Tray-shaped package because it is for use as a clock. Embedded in the 48-LQFP package is this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 240 during reflowing. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 48 terminations. Basically, a voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. In this clock generator, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL is used as the input to the clock. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 267MHz. PLL clock is mounted in the way of Surface Mount. Approximately 3.6V is the maximum supply voltage needed by this time clock generator. In order to maintain safety, this frequency generator should be supplied with voltages above 3V. There should be 3V~3.6V provided with this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. eHSTL, HSTL, LVCMOS, LVTTL, SSTL logic levels are supported by this RF synthesizer. This electronic component can be classified into Clock Generator, Fanout Distribution, Zero Delay Buffer. It is a 48-bit IC that is designed for microprocessors specifically. These related electrical parts are available for the base part number ISPPAC-CLK53. The frequency synthesizer has 48 pins that are available. The device is usually classified as a type of Clock Drivers device. This electronic part is a member of the ispClock? series. When searching for parts of the 5308 family, similar frequency generators will be found.
ISPPAC-CLK5308S-01T48I Features
Available in the 48-LQFP
Supply voltage of 3.3V
ISPPAC-CLK5308S-01T48I Applications
  • FM demodulation networks for FM operations
  • CPUs
  • Test equipment
  • Threshold extension
  • Tracking filters
  • Set-top boxes
  • Local oscillator source in receiver
  • Vector network analyzers (VNA)
  • Medical equipment
  • PMR (Professional Mobile Radio)
Step5Bar-code shipping tag
ISPPAC-CLK5308S-01T48I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispClock™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock Generator, Fanout Distribution, Zero Delay Buffer
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPPAC-CLK53
  • Output
    eHSTL, HSTL, LVCMOS, LVTTL, SSTL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    267MHz
  • Family
    5308
  • Input
    HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL
  • Ratio - Input:Output
    2:8
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    Yes/No
  • fmax-Min
    267 MHz
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm