  • CY37512P208-83NXC
CY37512P208-83NXC
advertisement
Manufacturer No:
CY37512P208-83NXC
HK JDW NO:
217-CY37512P208-83NXC
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
CY37512P208-83NXC
Description:
0.5mm PMIC Ultra37000™ Series CY37512 208 Pin 83MHz 5V 208-BFQFP
Quantity:
In Stock : 1970
Step5Bar-code shipping tag
CY37512P208-83NXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    Ultra37000™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    83MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY37512
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In-System Reprogrammable™ (ISR™) CMOS
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    165
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    32
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    512
  • Number of Dedicated Inputs
    1
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Height Seated (Max)
    3.77mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm