  • CY37128P100-125AXIT
CY37128P100-125AXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY37128P100-125AXIT
HK JDW NO:
217-CY37128P100-125AXIT
Package:
100-LQFP
Description:
PMIC Ultra37000? Series CY37128 100 Pin 125MHz 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
CY37128P100-125AXIT Overview
There are 128 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.There is a 100-LQFP package containing it.This device has 69 I/O ports programmed into it.Tape & Reel (TR)should be used for packaging the chip.It operates with the operating temperature of -40°C~85°C TA to ensure its reliability.It is mounted in the way of Surface Mount.This type of FPGA is a part of the Ultra37000? series.CY37128contains its related parts.As a building block for digital circuits, there are 3800gates.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For data storage, EEPROMis adopted.In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.The 100pins are designed into the board.A maximum voltage of 5.5Vis required for operation.A minimum supply voltage of 4.5V is required for it to operate.There are 69 Programmable I/Os.You can achieve 125MHzfrequencies.It is recommended that the maximal frequency be lower than 125MHz.Operating temperatures should be higher than -40°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 85°C.The logic block consists of 8 l logic blocks (LABs).An elementary building block consists of 8logic elements/cells.
CY37128P100-125AXIT Features
100-LQFP package
69 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pins
8 logic blocks (LABs)
CY37128P100-125AXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY37128P100-125AXIT CPLDs applications.
  • Digital systems
  • Reset swapping
  • Complex programmable logic devices
  • Battery operated portable devices
  • Random logic replacement
  • Portable digital devices
  • Address decoders
  • USB Bus
  • Discrete logic functions
  • State machine control
Step5Bar-code shipping tag
CY37128P100-125AXIT
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Supplier Device Package
    100-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    125MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    69
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    3800
  • Max Frequency
    125MHz
  • Number of Programmable I/O
    69
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V