  • LC4128ZC-75MN132I
LC4128ZC-75MN132I
advertisement
Manufacturer No:
LC4128ZC-75MN132I
HK JDW NO:
477-LC4128ZC-75MN132I
Package:
132-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
LC4128ZC-75MN132I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4128 132 Pin 178.57MHz 1.8V 132-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
LC4128ZC-75MN132I Overview
A mobile phone network consists of 128macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).The product is contained in a 132-LFBGA, CSPBGA package.In this case, there are 96 I/Os programmed.Terminations of devices are set to [0].The terminal position of this electrical component is BOTTOM.A voltage of 1.8V is used as the power supply for this device.It is included in Programmable Logic Devices.Trayis the packaging method.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].It is recommended that Surface Mountholds the chip in place.FPGAs belonging to the ispMACH? 4000Zseries contain this type of chip.132pins are programmed on the chip.If you use this device, you will also find [0].You can find its related parts in the [0].For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Data is stored using [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.There are 132pins on it.It operates with the maximal supply voltage of 1.9V.In order for it to operate, a supply voltage of 1.7Vis required.In total, there are 8 logic elements/blocks.Currently, there are 680 Programmable I/Os available.There is 178.57MHz frequency that can be achieved.To detect the status of input signals, there are 4dedicated inputs.Basic building blocks have 540logic elements.
LC4128ZC-75MN132I Features
132-LFBGA, CSPBGA package
96 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
132 pin count
132 pins
LC4128ZC-75MN132I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4128ZC-75MN132I CPLDs applications.
  • TIMERS/COUNTERS
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Bootloaders for FPGAs
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • State machine design
  • Programmable polarity
  • Complex programmable logic devices
  • Multiple Clock Source Selection
  • Timing control
Step5Bar-code shipping tag
LC4128ZC-75MN132I
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    132-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000Z
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    132
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4128
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Operating Supply Current
    168μA
  • Number of I/O
    96
  • Nominal Supply Current
    168μA
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    540
  • Number of Programmable I/O
    680
  • Number of Macro Cells
    128
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    1.35mm