  • LC4128V-10TN100I
LC4128V-10TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LC4128V-10TN100I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4128V-10TN100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4128V-10TN100I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000V Series LC4128 100 Pin 125MHz 3.3V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4128V-10TN100I Overview
There are 128 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the 100-LQFP package.The device has 64inputs and outputs.Terminations of devices are set to [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.The device is powered by a voltage of 3.3V volts.The part is included in Programmable Logic Devices.Trayshould be used for packaging the chip.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispMACH? 4000Vseries FPGA.In this chip, the 100pins are programmed.When using this device, YEScan also be found.In accordance with the [0], its related parts are listed.It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3Vto maximize efficiency.For data storage, EEPROMis adopted.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.There are 100 pins embedded in the device.There is a maximum supply voltage of 3.6Vwhen the device is operating.In order for it to operate, a supply voltage of 3Vis required.8logic elements/blocks exist.There is a maximum frequency of 125MHz.The status of input signals is determined by 10dedicated inputs.In order to form a fundamental building block, there are 36 logic elements or cells.
LC4128V-10TN100I Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4128V-10TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4128V-10TN100I CPLDs applications.
  • Preset swapping
  • Power up sequencing
  • High speed graphics processing
  • PLC analog input modules
  • Address decoding
  • Custom shift registers
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • DMA control
  • Address decoders
  • Synchronous or asynchronous mode
Step5Bar-code shipping tag
LC4128V-10TN100I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC4128
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Number of I/O
    64
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    36
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm