  • CY37064VP100-143AXC
CY37064VP100-143AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY37064VP100-143AXC
HK JDW NO:
217-CY37064VP100-143AXC
Package:
100-LQFP
Description:
0.5mm PMIC Ultra37000? Series CY37064 100 Pin 143MHz 3.3V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
CY37064VP100-143AXC Overview
64macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.100-LQFPis the package in which it resides.In this case, there are 69 I/Os programmed.There are 100 terminations programmed into the device.This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.It is powered from a supply voltage of 3.3V.This part is included in Programmable Logic Devices.Ideally, the chip should be packaged by Tray.The operating temperature of the machine is 0°C~70°C TA to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.The Ultra37000?series FPGA is one of these types.It is equipped with 100 pin count.There are related parts in [0].In digital circuits, there are 2000gates, which act as a basic building block.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.This device is mounted by Surface Mount.This board has 100 pins.It operates with the maximal supply voltage of 3.6V.With a minimal supply voltage of [0], it operates.In this case, 143MHzis the frequency that can be achieved.The program consists of 4 logic blocks (LABs).The status of input signals is detected by 1dedicated inputs.
CY37064VP100-143AXC Features
100-LQFP package
69 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
100 pin count
100 pins
4 logic blocks (LABs)
CY37064VP100-143AXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY37064VP100-143AXC CPLDs applications.
  • DMA control
  • State machine design
  • Preset swapping
  • ROM patching
  • POWER-SAVING MODES
  • Programmable polarity
  • Multiple Clock Source Selection
  • Complex programmable logic devices
  • Field programmable gate
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
Step5Bar-code shipping tag
CY37064VP100-143AXC
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    143MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In-System Reprogrammable™ (ISR™) CMOS
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Propagation Delay
    8.5 ns
  • Turn On Delay Time
    8.5 ns
  • Number of Gates
    2000
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm