  • CY37256VP256-66BBI
CY37256VP256-66BBI
advertisement
Manufacturer No:
CY37256VP256-66BBI
HK JDW NO:
217-CY37256VP256-66BBI
Package:
256-LBGA
Description:
1mm PMIC Ultra37000? Series CY37256 66MHz 3.3V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
CY37256VP256-66BBI Overview
There are 256 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).256-LBGAis the package in which it resides.It is programmed with 197 I/Os.Terminations of devices are set to [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.The power supply voltage is 3.3V.It is a part of the family [0].It is recommended to package the chip by Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].It is recommended that Surface Mountholds the chip in place.The FPGA belongs to the Ultra37000? series.It has 256pins programmed.In accordance with the [0], its related parts are listed.For digital circuits, there are 7700gates. These devices serve as building blocks.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].In order to store data, EEPROMis used.A Surface Mountis mounted on this electronic component.It operates with the maximal supply voltage of 3.6V.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.The frequency that can be achieved is 66MHz.In its simplest form, it consists of 16 logic blocks (LABs).Input signals are detected using 1dedicated inputs.
CY37256VP256-66BBI Features
256-LBGA package
197 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
256 pin count
16 logic blocks (LABs)
CY37256VP256-66BBI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY37256VP256-66BBI CPLDs applications.
  • Boolean function generators
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • DMA control
  • Cross-Matrix Switch
  • Protection relays
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Power Meter SMPS
  • LED Lighting systems
  • Digital systems
  • PLC analog input modules
Step5Bar-code shipping tag
CY37256VP256-66BBI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    Ultra37000™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    66MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY37256
  • Pin Count
    256
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In-System Reprogrammable™ (ISR™) CMOS
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    197
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • Number of Gates
    7700
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    1
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm