  • CY37128P100-125AXC
CY37128P100-125AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY37128P100-125AXC
HK JDW NO:
217-CY37128P100-125AXC
Package:
100-LQFP
Description:
0.5mm Gold, Tin PMIC Ultra37000? Series CY37128 100 Pin 125MHz 5V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
CY37128P100-125AXC Overview
There are 128 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).There is a 100-LQFP package containing it.This device has 69 I/O ports programmed into it.100terminations are programmed into the device.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.Power is supplied by a voltage of 5V volts.There is a part included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.FPGAs belonging to the Ultra37000?series contain this type of chip.100pins are programmed on the chip.There are related parts in [0].3800gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.High efficiency requires a voltage supply of [0].For data storage, EEPROMis adopted.Surface Mountis used to mount this electronic component.The pins are [0].There is a maximum supply voltage of 5.25Vwhen the device is operating.A minimum supply voltage of 4.75V is required for this device to operate.There is a maximum frequency of 125MHz.The system consists of 8 logic blocks (LABs).Input signals are detected by 1dedicated inputs.
CY37128P100-125AXC Features
100-LQFP package
69 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
CY37128P100-125AXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY37128P100-125AXC CPLDs applications.
  • Address decoders
  • I/O expansion
  • POWER-SAVING MODES
  • TIMERS/COUNTERS
  • Software-driven hardware configuration
  • Pattern recognition
  • Digital designs
  • Power up sequencing
  • Parity generators
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
Step5Bar-code shipping tag
CY37128P100-125AXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    Ultra37000™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY37128
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In-System Reprogrammable™ (ISR™) CMOS
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    69
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Gates
    3800
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    125
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    1
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm