  • CY37064P84-125JC
CY37064P84-125JC
advertisement
Manufacturer No:
CY37064P84-125JC
HK JDW NO:
217-CY37064P84-125JC
Package:
84-LCC (J-Lead)
Datasheet:
CY37064P84-125JC
Description:
1.27mm PMIC Ultra37000? Series CY37064 84 Pin 5V 84-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
CY37064P84-125JC Overview
64macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.The product is contained in a 84-LCC (J-Lead) package.It is programmed with 69 I/Os.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.A voltage of 5V is used as the power supply for this device.There is a part included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Tube.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~70°C TA to ensure its reliability.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the Ultra37000? series.It has 84pins programmed.The CY37064contains its related parts.High efficiency requires a voltage supply of [0].It is adopted to store data in [0].The electronic part is mounted by Surface Mount.84pins are included in its design.It is recommended that the maximal frequency be lower than 125MHz.Its basic building block is composed of 4 logic blocks (LABs).Input signals are detected using 1dedicated inputs.
CY37064P84-125JC Features
84-LCC (J-Lead) package
69 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
84 pin count
84 pins
4 logic blocks (LABs)
CY37064P84-125JC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY37064P84-125JC CPLDs applications.
  • Address decoders
  • Custom state machines
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Random logic replacement
  • Address decoding
  • Software-driven hardware configuration
  • Digital systems
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Power up sequencing
Step5Bar-code shipping tag
CY37064P84-125JC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    84-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    84
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    Ultra37000™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    84
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY37064
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In-System Reprogrammable™ (ISR™) CMOS
  • Number of I/O
    69
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Max Frequency
    125MHz
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    4
  • Speed Grade
    125
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    1
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    29.3116mm
  • Width
    29.3116mm