  • 407DCN2R7Q
407DCN2R7Q
advertisement
Manufacturer No:
407DCN2R7Q
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-407DCN2R7Q
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
407DCN2R7Q
Description:
CAP 400F -10%, +30% 2.7V T/H
Step5Bar-code shipping tag
407DCN2R7Q
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    DCN
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • Capacitance
    400F
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 60°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    2.441 62.00mm