  • DSF355Q6R0JBF
DSF355Q6R0JBF
advertisement
Manufacturer No:
DSF355Q6R0JBF
HK JDW NO:
373-DSF355Q6R0JBF
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
3.5F 6.0V 11*21*27
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSF355Q6R0JBF
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Mfr
    Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 65°C
  • Size / Dimension
    0.827" L x 0.433" W (21.00mm x 11.00mm)
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    6 V
  • Capacitance
    3.5 F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.610" (15.50mm)