  • HB1030-2R5106-R
HB1030-2R5106-R
advertisement
Manufacturer No:
HB1030-2R5106-R
HK JDW NO:
255-HB1030-2R5106-R
Package:
Radial, Can
Datasheet:
HB1030-2R5106-R
Description:
EATON BUSSMANN - HB1030-2R5106-R - Supercapacitor, PowerStor®, EDLC, 10 F, 2.5 V, Radial Leaded, HB Series, +30%, -10%, 5 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HB1030-2R5106-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    449.991981mg
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    PowerStor HB
  • Size / Dimension
    0.413Dia 10.50mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Capacitance
    10F
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Orientation
    Vertical
  • Depth
    31.5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Leakage Current
    20μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    10.5mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm
  • Length
    30mm