  • HV1625-2R7256-R
HV1625-2R7256-R
advertisement
Manufacturer No:
HV1625-2R7256-R
HK JDW NO:
255-HV1625-2R7256-R
Package:
Radial, Can
Datasheet:
HV1625-2R7256-R
Description:
BUSSMANN BY EATON HV1625-2R7256-R Supercapacitor, Supercapacitor, 25 F, +30%, -10%, 2.7 V, Radial Leaded, 7.5 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HV1625-2R7256-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Weight
    453.59237mg
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    PowerStor HV
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • Capacitance
    25F
  • Voltage - Rated DC
    2.7V
  • Orientation
    Vertical
  • Depth
    28.4mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    2.7V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 65°C
  • Leakage Current
    45μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    16mm
  • Height
    28.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.118 28.40mm
  • Length
    27.9mm