  • UWX1H220MCL1GB
UWX1H220MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWX1H220MCL1GB
HK JDW NO:
555-UWX1H220MCL1GB
Datasheet:
UWX1H220MCL1GB
Purchasing and Inquiry
UWX1H220MCL1GB Overview
With a full charge, the ripple current is 78mA @ 10kHz.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 52mA @ 120Hz.You should keep the seated height (Max) below 0.213 5.40mm.Despite its 0.12 % dissipation factor, it still operates.The capacitor operates from 50V DC voltage.It is recommended to maintain the operating temperature at -40°C~85°C in order to maximize efficiency.
UWX1H220MCL1GB Features
the ripple current is 78mA @ 10kHz.
the ripple current is 52mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.12 %
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -40°C~85°C
UWX1H220MCL1GB Applications
There are a lot of Nichicon UWX1H220MCL1GB applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Frequency converters
  • Uninterruptible power supplies
  • Power supplies
  • Computer
  • Industrial systems
  • Computer motherboards
  • Standard and switched mode power supplies
  • Energy storage in pulse systems
  • Telecommunication
  • Smoothing and filtering applications
Step5Bar-code shipping tag
UWX1H220MCL1GB
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.3mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    52mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    52mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    78mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Ripple Current (AC)
    52mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    4.535924g
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm