  • UVK2D2R2MED1TD
UVK2D2R2MED1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVK2D2R2MED1TD
HK JDW NO:
555-UVK2D2R2MED1TD
Description:
UVK 2.2μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 33mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 5622
Step5Bar-code shipping tag
UVK2D2R2MED1TD
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    33mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    33mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    52.8mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm