  • UUG1A222MNQ1ZD
UUG1A222MNQ1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UUG1A222MNQ1ZD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUG1A222MNQ1ZD
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUG1A222MNQ1ZD
Description:
UUG 2200μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 960mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UUG1A222MNQ1ZD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    3.059991g
  • Surface Mount Land Size
    0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    UUG
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    5454
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    960mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.28
  • Ripple Current @ Low Frequency
    960mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.104A @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    14.6mm
  • Width
    13.6mm