  • URU1J331MHD
URU1J331MHD
advertisement
Manufacturer No:
URU1J331MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-URU1J331MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
URU1J331MHD
Description:
URU 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 710mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
URU1J331MHD
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    623.7μA
  • Ripple Current
    710mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    710mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.065A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    12.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    URU
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%