  • UPW1H122MHH
UPW1H122MHH
advertisement
Manufacturer No:
UPW1H122MHH
HK JDW NO:
555-UPW1H122MHH
Datasheet:
UPW1H122MHH
Description:
UPW 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.295A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW1H122MHH
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.8mA
  • Ripple Current
    2.295A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    28mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.295A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm