  • ELXG630VSN472MR50S
ELXG630VSN472MR50S
advertisement
Manufacturer No:
ELXG630VSN472MR50S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ELXG630VSN472MR50S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
LXG 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.8A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXG630VSN472MR50S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    LXG
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    4700μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    25mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.36A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm