  • EKY-500ELL221MJ16S
EKY-500ELL221MJ16S
advertisement
Manufacturer No:
EKY-500ELL221MJ16S
HK JDW NO:
856-EKY-500ELL221MJ16S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EKY-500ELL221MJ16S
    Radial, Can
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    84mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    110μA
  • Ripple Current
    1.05A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    84mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    525mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm