  • EMVY101ARA101MKE0S
EMVY101ARA101MKE0S
advertisement
Manufacturer No:
EMVY101ARA101MKE0S
HK JDW NO:
856-EMVY101ARA101MKE0S
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
EMVY101ARA101MKE0S Overview
Full charge results in a ripple current of 450mA @ 100kHz.It is necessary to provide the ESR (Equivalent Series Resistance) of 330mOhm so that it can fully perform its functions.The ripple current is 180mA @ 120Hz at the lowest charge.You should keep the height of the seat (Max) below 0.532 13.50mm.The capacitor operates at a voltage of 100V - Rated DC.When operating at -40°C~105°C, high efficiency can be achieved.
EMVY101ARA101MKE0S Features
the ripple current is 450mA @ 100kHz.
the ripple current is 180mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 100V
an operating temperature of -40°C~105°C
EMVY101ARA101MKE0S Applications
  • Computer
  • Telecommunication
  • Power supplies
  • Frequency converters
  • Computer motherboards
  • Industrial systems
  • Energy storage in pulse systems
  • Smoothing and filtering applications
  • Standard and switched mode power supplies
  • Uninterruptible power supplies
Step5Bar-code shipping tag
EMVY101ARA101MKE0S
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    330mOhm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    450mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    330mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    180mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    450mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    450mA
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Series
    Alchip™- MVY
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%