  • UPW1H121MPH
UPW1H121MPH
advertisement
Manufacturer No:
UPW1H121MPH
HK JDW NO:
555-UPW1H121MPH
Datasheet:
UPW1H121MPH
Description:
UPW 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 412.8mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW1H121MPH
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.18mA
  • Ripple Current
    412.8mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    155mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    412.75mA @ 120Hz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm