  • 53D391F350KD6
53D391F350KD6
advertisement
Manufacturer No:
53D391F350KD6
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-53D391F350KD6
Package:
Axial, Can
Datasheet:
53D391F350KD6
Description:
53D 390μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 1.134Diax4.142L 28.80mmx105.20mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
53D391F350KD6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    53D
  • Size / Dimension
    1.134Diax4.142L 28.80mmx105.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    390μF
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.21676mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    28.8mm
  • Length
    105.2068mm