  • 515D106M035JW6AE3
515D106M035JW6AE3
advertisement
Manufacturer No:
515D106M035JW6AE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-515D106M035JW6AE3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
515D106M035JW6AE3
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 10uF 35volts 20%
Step5Bar-code shipping tag
515D106M035JW6AE3
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    299.994654mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    515D
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0105mA
  • Ripple Current
    36mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    36mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    72mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm